Menü Kapat

Cast folyo baskı yaptırma süreci artık çok daha kolay ve profesyonel!.. Dijital baskı lideri Express Tabela ile firma reklamlarınızı jet hızıyla ve en iyi fiyatla yaptırın!

Cast Folyo Baskı

En çok kullanıldığı alan olan araç giydirme prosedürlerinde, bu prosedürün en iyi sonuçlanması adına kullanılabilecek tek üründür. Folyolar genel itibariyle esasen ince yapılı bir malzemedir ama cast folyo baskı tekniğinde kullanılanlar ortalamadan çok daha ince olan folyolardır.

Araç giydirme prosedüründe cast folyo baskı tekniği kullanılmayıp normal folyo baskı kullanıldığında istenmeyen durumlara neden olabilir. Isı değişimlerinin yoğun olduğu dönemlerde, yani sabahın ilk saatlerindeki düşük sıcaklık veya öğle vakti oluşan yüksek dereceli ısı nedeniyle folyo baskı formunu kaybedebilir ve aracın kendisine zarar verebilir. Cast folyo ise ısıdan etkilenmemekte ve germe tekniği ile uygulanmasından dolayı formunu da katiyen bozmayacaktır.

Araç giydirmenin dışında araçların renginin değiştirilmesi veya araca logo yapıştırılması gibi alanlarda da sık sık yararlanılmaktadır. Üç farklı türü mevcuttur. Bunlar; tam cast folyo, yarı cast folyo ve düz yüzey folyodur. İşlem tamamlandıktan sonra müşterinin onayı durumunda laminasyon uygulaması yapılıp daha sağlam ve daya hoş sonuçların elde edilmesi sağlanabilir.

Son derece ince bir yapıya sahiptir ama bu incelik, dayanıksız olduğu izlenimi yaratmamalıdır. Aksine oldukça dayanıklı malzemeden üretilmektedir. Ciddi anlamda esnek bir yapısı ve elastikiyet özelliği barındırdığı için uygulanabilen yüzeylerin düz olmasına gerek duyulmamaktadır. Engebeler olan, girinti ve çıkıntılardan oluşan, kanallar ve köşeli yerleri olan alanlara başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Cast folyo baskı, arkası yapışkanlı bir malzeme olan folyolar, dijital baskı makinaları ile basılarak her türlü düz ve pürüzsüz zemine yapıştırılarak uyglama yapılır.

Arka yüzeyi yapışkan PVC türünde bir malzeme olan folyo dijital baskı sektöründe çok yoğun kullanılan bir üründür. Yapışkan yüzeyi sayesinde binaların cephe giydirmelerinde, araç kaplamalarında, vitrin reklamlarında, iç mekan dekorasyon tasarımlarında uygulama alanı bulmaktadır.

Laminasyon bir veya daha çok malzemenin (kağıt, PE, alüminyum folyo vb.) ısıl işlemle birbirine yapıştırılmasına, bir yüzey üzerine kaplanması işlemidir.Ambalaj sanayinde, malzeme mukavemetini arttırmak, malzemelere geçirgenlik veya bariyer özelliği sağlamak, yumuşak dokunuşlu yüzeyler elde etmek için farklı laminasyon teknikleri uygulanmaktadır.

Folyo baskılar istenilen ebatlarda iç mekan veya dış mekan baskı makinalarında elde edilir. üzerine parlak veya mat laminasyaon atılrısa daha dayanıklı olur.

Cast Folyo Dijital Baskı

Genellikle araba giydirme yani araçların komple reklam içerikli resimler ile kaplanması prosedürlerinde kullanılır. Bunun haricinde araçların renginin değiştirilmesi içinde en en uygun tekniklerden birisidir. Özellikle ticari taksilerin renk değişiminde son dönemde tanınmış olarak başvurulan bir yoldur. Tüm bunların yanında araçlara bölgesel olarak logo yerleştirilmesi prosedürü de yine cast folyo baskı ile gerçekleştirilmektedir. İç mekanlarda ise bu yöntemin kullanılması çokta akılcı bir tercih olmayacaktır. İç mekan için biraz lüks sayılabilir. Sonuçta aynı prosedürü çok daha ucuz ve aynı etkiyi sağlayacak tekniklerle yapmak mümkün olabilir.

Özellikle araç giydirme işleminde kullanılan cast folyo baskı, dayanıklı malzemesi ile dijital baskı işlemlerinde en çok kullanılan baskı yöntemidir. Son derece ince bir yapıya sahip olmasına rağmen fazlası ile dayanıklı olan cast folyo baskı marka bilinirliğinizi arttırırken etkili bir reklam aracı olma özelliği taşımaktadır.

Cast folyo baskı en çok araç giydirmede kullanılan dijital baskı türüdür. Cast folyo baskı nedir? sorusunun en net yanıtı ise ince yapılı ve oldukça dayanıklı olan folyo malzemesi ile dijital baskı işlemlerinde en çok araç giydirmede kullanılan baskı yöntemidir.

Cast folyo baskı son derece ince bir yapıya sahip ama bu cast folyo baskının dayanıksız olduğu anlamına gelmez. Tam aksine cast folyo baskı çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ciddi anlamda esnek bir yapısı olduğu için uygulanan yüzeyler düz olmasa dahi engebeli, girintili, çıkıntılı kanal ve köşelerde de rahat ve başarılı bir şekilde uygulanabilir.

Cast folyo baskı çeşitleri; hava kanallı cast folyo baskı, yarı cast folyo baskı ve düz yüzey cast folyo baskıdır. Cast folyo baskı çeşitlerinden biri olan hava kanallı cast folyo baskı geniş format dijital baskılarınız için kıvrımlı yüzeylerde bile yüksek performans alabileceğiniz en ideal folyo baskıdır. Cast folyo baskının bir diğer çeşidi olan yarı cast folyo baskı ise az kıvrımlı geneli düz olan yüzeylerde uygulanan cast folyo baskı çeşitidir. Düz yüzey cast folyo baskı ise araç yüzeyinin dümdüz olması durumunda tercih edilebilir. Bu tip araçlar genelde, kamyonet kasaları, tırların dorseleridir. Bu yüzeylere uygulama yapıldığında yüzeyin normalden daha fazla temiz olması gerekmektedir.

Cast folyo baskı ısıdan etkilenmez ve germe tekniği ile uygulandığı için formu kesinlikle bozulmaz. Isı değişimlerinin yoğun olduğu dönemlerde, yani sabahın ilk saatlerindeki düşük sıcaklık veya öğle vakti oluşan yüksek dereceli ısı nedeniyle oluşabilecek bütün aksaklılar cast folyo baskı ile tamamen ortadan kalkar.

Araç giydirme dışınca araçların renginin değiştirilmesi veya araca logo yapıştırılması için kullanılan cast folyo baskı parlak siyah ve mat siyah olarak çok fazla tercih edilir.

Cast Folyo

Cast folyo baskı da diğer baskı çeşitleri gibi farklı çeşitlerde uygulanmaktadır. Bunlar, hava kanallı cast folyo baskı, yarı cast folyo baskı ve düz yüzey cast folyo baskıdır.

Hava kanallı cast folyo baskılar geniş, format dijital baskılar için kıvrımlı yüzeylerde dahi yüksek performans almanızı sağlayan ideal folyo baskılardan biridir. Diğer bir çeşit olan yarı cast folyo baskı, az kıvrımlı geneli düz olan yüzeylerde uygulanan folyo baskı çeşididir.

Düz yüzey folyo baskı ise, araç yüzeyinin düz olması durumunda tercih edilmektedir. Bu tip araçlar çoğunlukla, kamyonet kasaları, tırların torseleridir. Bu yüzeylere uygulama yapıldığı zaman yüzeyin normalden daha fazla temiz olması gereklidir.

Cast folyo baskı da diğer baskı çeşitleri gibi farklı çeşitlerde uygulanmaktadır. Bunlar, hava kanallı cast folyo baskı, yarı cast folyo baskı ve düz yüzey cast folyo baskıdır.

Hava kanallı cast folyo baskılar geniş, format dijital baskılar için kıvrımlı yüzeylerde dahi yüksek performans almanızı sağlayan ideal folyo baskılardan biridir. Diğer bir çeşit olan yarı cast folyo baskı, az kıvrımlı geneli düz olan yüzeylerde uygulanan folyo baskı çeşididir.

Düz yüzey folyo baskı ise, araç yüzeyinin düz olması durumunda tercih edilmektedir. Bu tip araçlar çoğunlukla, kamyonet kasaları, tırların torseleridir. Bu yüzeylere uygulama yapıldığı zaman yüzeyin normalden daha fazla temiz olması gereklidir.

Cast Folyo Baskı Kullanım Alanları; Isıdan etkilenmeyen cast folyo baskı, germe tekniği ile uygulanmaktadır. Bu şekilde formülü kesinlikle bozulmamaktadır. Isı değişimlerinin yoğun olduğu yaz dönemlerinde oluşacak tüm aksaklıkları tamamen ortadan kaldırmayı sağlar.

Cast Folyo Baskı Nerelerde Kullanılmaktadır; Genellikle araba giydirme yani araçların komple reklam içerikli resimler ile kaplanması prosedürlerinde kullanılır. Bunun haricinde araçların renginin değiştirilmesi içinde en en uygun tekniklerden birisidir. Özellikle ticari taksilerin renk değişiminde son dönemde tanınmış olarak başvurulan bir yoldur. Tüm bunların yanında araçlara bölgesel olarak logo yerleştirilmesi prosedürü de yine cast folyo baskı ile gerçekleştirilmektedir. İç mekanlarda ise bu yöntemin kullanılması çokta akılcı bir tercih olmayacaktır. İç mekan için biraz lüks sayılabilir. Sonuçta aynı prosedürü çok daha ucuz ve aynı etkiyi sağlayacak tekniklerle yapmak mümkün olabilir.

Avery Oracal 3M Cast Folyo

Avery, Oracal ve 3M Cast folyoları Express Reklam ayrıcalığıyla en uygun fiyat avantajlarıyla toptan olarak sipariş verebilirsiniz.

Eğer reklam giydirmesi için düşündüğünüz araç kanallı ise Cast malzemeye baskı yapmak zorundasınız aksi halde her folyo ince ve esnektir ama bu yüzeylere ısı ile yapışan folyo gece hava sıcaklığının düştüğü anda yada gündüz sıcaklık arttığı zaman, ısı ile yapıştırdığınız yüzeylerin hepsinin kalktığını göreceksiniz. Malesef ki bu gibi uygulamalarla sıklıkla karşılaşıyoruz.

Müşterilerimizin bilinçlenmesi için bu gibi faydalı bilgileri İmran Reklam ailesi olarak yazmayı , sizleri bilgilendirmeyi amaç edindik ve bu bilgiler her daim güncelliğini koruyacak şekilde revize edilecektir. Cast Folyo ile birlikte Cast Laminasyonda kullanmak şarttır ancak bu maliyetleri etkilediğinden ötürü bazı firmalar tarafından tercih edilmiyor. Cast Folyonun müşteri tarafından fark edilebilmesindeki en kolay yol, Folyonun yapışkanlı yüzeyinin Gri olmasıdır. Düz yüzey folyolarında yapışkanlı yüzeyler genelde beyazdır.

Ancak düz yüzey folyolarında da bazı markalarda Oracal, Mactac, Noname ( uzakdoğu ürünleri ) arkası gri folyolar üretilebiliyor, bu düz yüzey folyonun kullanım alanı ise zemini beyaz olmayan, renkli, lekeli alanların kapatılması amaçlı kullanılır. İstanbulda bulunan elektrik direklerinin üzerindeki reklam tabelaları kiralandıklarından dolayı sürekli değiştirilir. Zeminde bulunan folyo sökülmez üzerine direk yapıştırılır.

Bu yapıştırma işlemi arkası beyaz folyo ile yapılırsa altta bulunan eski reklam belli belirsiz görünecektir. Buda müşteriniz tarafından istenecek bir reklam uygulaması olmayacaktır. Eğer Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) yapacaksanız ve aracınız kanallı ise muhakkak Cast Folyo ve Cast Laminasyon kullanmalısınız.

Yarı Cast Folyo; Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) Araç Kaplama için kullanılacak malzemelerin içinde, sektörde Yarı Cast olarak bilinen malzemelerde vardır. Bu malzemeler aslında uzun ömürlü (5-7yıllık) malzemelerdir. Uzun ömürlü düz yüzey malzemesi olduğundan dolayı ismi Yarı Cast olarak belirlenmiş. Bu malzeme Araç Giydirme, Kaplama ( Araç üstü reklam )de kanalların olduğu bölgelerde kullanılamaz. Ancak bombeli yüzeylerin olduğu araçlarda kullanılır.

Kanallı yüzeylerde bu malzeme tercih edilmemesi doğru olanıdır. Bu malzemeyi kanallı yüzeylerde kullanırsak kısa bir süre sonra hava değişiminden dolayı oluşacak genleşme ve daralma sonucunda kanallardan kalkma yapacaktır. Bu malzeme üzerinde kullanılacak Laminasyonunda aynı özellikleri taşıyan malzeme olması gerekmektedir. Aksi halde Cast Folyo ve Cast Laminasyon da anlattığımız sıkıntılar burada da yaşanacaktır. Yarı Cast Folyoları Araç Giydirme ( Araç üstü reklam )Araç Kaplama işleminde düz yüzeylerde kullanmak çok doğru bir uygulama olacaktır ancak Yarı Cast Folyonun maliyeti düz yüzey lerde kullanılan folyolardan çok daha yüksek olduğundan üretim maliyetiniz artacaktır.

Cast Folyo Baskının Avantajları Nelerdir ?

En belirgin özelliği esnek yapısı ve inceliğidir. Bu sayede normalde kaplama veya afiş yapıştırmanın mümkün olmadığı yüzeylere dahi oldukça etkin biçimde bu prosedür uygulanmaktadır. Dayanıklı bir yapıya sahiptir. Solvent bazlı boyalar kullanıldığı için yazıların dayanıklılığı da bir o kadar fazladır. Dış ortamdan etkilenme oranı neredeyse sıfır denebilecek kadar azdır.

Ticari taksiye dönüştürülecek bir aracın cast folyo baskı kullanılarak kaplanması araç sahibi açısından yararlı olacaktır. Çünkü, aracın ticari kullanımı son bulduktan sonra yapılan kaplama çıkartılabilir ve araç eski rengine geri dönebilir. Kaplama araçtan çıkartılırken araca hiç bir zararı olmayacaktır. Özel bir yapışkanı vardır ve bu yapışkan sıcak hava tabancası, basınç ile beraber uygulandığında faktör hale gelmektedir. Yapışkanın kendine has yapısı vasıtası ile araca hiç bir zararı bulunmamaktadır. Baskıda uygulanacak olan resimlerin gayet canlı, gerçeğiyle birebir görüntüsü vasıtası ile tatmin edici sonuçlar vermektedir. Ortalama ömrü minimum 7 yıl, maksimum 10 yıldır. Bu süreç prosedürü gerçekleştiren ekibin hassaslığına ve aracın maruz kalacağı gündelik yaşam faktörlerine göre değişiklik göstermektedir.

Cast folyo, folyo malzemenin daha dayanıklı olan türüdür. Diğer folyo malzemelere göre daha esnek ve elastik olması sebebiyle dayanıklılığı da daha çok dur. Düz olmayan, bombeli, girintili çıkıntılı alanlarda daha rahat uygulanabilmektedir.

Folyo ince yapılı bir malzeme olmakla beraber sağlam bir yapıya sahiptir. Esnek bir yapıya ve elastik bir özelliğe sahiptir. Elastik bir özelliğe sahip olduğu için düz yüzeylerle birlikte girintili çıkıntılı alanlarda rahatça kullanılabilmektedir. Esnek yapısı sayesinde kaplama ve afişin yapılamadığı yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Cast Folyo baskı sıcaklıktan etkilenmemektedir, bu sayede kullanıldığı alanın formunda herhangi bir değişikliğe uğramaz ve alan deforme olmaz. Germe tekniği ile kullanıldığı zaman kullanıldığı alanın formu bozulmamaktadır.

En fazla kullanıldığı alan araç kaplama programlarıdır. Uygulandığı alanda daha uzun süreli kalması için sıcak hava kullanılarak uygulama yapılmaktadır.

Çeşitli alanlarda kullanılan folyo dijital baskı PVC malzemeden üretilmektedir. PVC malzeme arkasına uygulanan yapışkan kullanım alanlarına göre para metrelik gösterir. bunlar ikiye ayrılmaktadır. Birçok marka folyoda kod numarası sonunda ”P” ya da ”R” ibaresi bulunur, bu harflerin açılımı Permanent ve Removable’dir. Removable (non-permanent) folyolar, yapıştırıldıkları alandan daha sonra söküldüklerinde yapışkan izi bırakmamaları için ve basit sökülmeleri sebebiyle tercih edlmektedir. Permanent yapışkanlı folyolar ise kuvvetli yapışkanlı folyolardır ve bu folyolar genelde yeniden sökülmeye ihtiyaç duyulmayan alanlarda kullanılır.

İstanbul Cast Folyo Baskı ve Dijital Baskı Hizmeti Verdiğimiz Bölgeler

• Adalar • Arnavutköy • Ataşehir • Avcılar • Bağcılar • Bahçelievler • Bakırköy • Başakşehir • Bayrampaşa • Beşiktaş • Beykoz • Beylikdüzü • Beyoğlu • Büyükçekmece • Çatalca • Çekmeköy • Esenler • Esenyurt • Eyüp • Fatih • Gaziosmanpaşa • Güngören • Kadıköy • Kağıthane • Kartal • Küçükçekmece • Maltepe • Pendik • Sancaktepe • Sarıyer • Silivri • Sultanbeyli • Sultangazi • Şile • Şişli • Tuzla • Ümraniye • Üsküdar • Zeytinburnu