You are currently viewing Folyo Baskı Nedir? Nasıl Yapıştırılır?

Folyo Baskı Nedir? Nasıl Yapıştırılır?

Folyo malzeme günümüzde daha çok dijital baskı işlerinde kullanılan, PVC türünde, arkası yapışkan bir baskı malzemesidir. Başka bir malzemeye ihtiyaç duymaksızın birçok yüzeye yapışması nedeniyle tercih edilmektedir. Günlük yaşamda birçok alanda kullanılmaktadır. Son olarak reklam sektörünün de kapsamına giren malzeme sayesinde folio print tekniği uygulanabilir hale gelmiştir.

Folyo Baskı Nedir? Nasıl Yapıştırılır?

Folyo baskı nedir düz cam, girintili ve çıkıntısı çok olan yerlerde ve özellikle araç kaplamalarında sıcak hava ile uygulanır üzerine özel laminasyon atıldığında daha uzun ömürlü olur. Şeffaf folyoya dijital baskı ters baskı olarak yapılır ve içeriden yapıştırılır.

Folyo baskı olarak tabir edilen ürün ise yapışkanlı pvc sticker malzemesinin üzerine yapılan dijital baskıya verilen isimdir. Başka bir malzemeye ihtiyaç duymaksızın birçok yüzeye yapışması nedeniyle çok tercih edilmektedir. Günlük yaşantımızda cam, binek ticari araç, cephe, iç mekan duvarları gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Folyo dijital baskı yöntemi ile folyo üzerine baskı yapılarak, mağaza vb. yerlerde reklam yazıları bu teknik ve malzeme kullanılarak yapılmaktadır. Plotter makinesi sayesinde folyolar üzerine istenilen şekil ve çizimler, resim veya yazılar kesilerek kullanılmaktadır.

Folyo Baskı Nasıl Yapıştırılır

Öncelikle şunu belirtmeliyim folyo yapıştırmak ince işçilik ister doğru yöntemle yapıldığında basittir. Farklı yapıştırma yöntemleri vardır. Kendinden yapışkanlı folyoların arkasında koruyucu bir kâğıt bulunur. Koruyucu kâğıdı folyondan yavaşça sıyırarak açabilir ve yapıştırmaya başlayabilirsiniz.

  1. Folyonun uygulanacağı yer mutlaka temizlenmelidir. Aksi halde tam yapışma sağlanamaz ve uygulamanızın ömrü çok kısalır. Yüzeydeki yağ, kir ve toz tabakasının temizlenmesi tutunma mukavemetini maksimum seviyeye çıkarabilir.
  2. Folyo kaplama için ragle ve maket bıçağınızın olması gerekmektedir. Bütün hazırlığın çöp olmaması için araç ve gereçleri hazır bulundurmanız önemli bir nokta.
  3. En önemli bölüm yapıştırma sürecidir. Burada söyleyeceğimiz tek şey “pratiğin önemi” olacaktır. Folyo kaplamak doğru teknikleri bilince tamamen pratiğe dayalı bir süreçtir.
  4. Folyonun arkasında bulunan kağıdı az bir şekilde açarak ragle ya da bir bez yardımıyla folyoyu yapıştırmaya başlayın ortasından sağ ve sol yanlarına doğru bastırarak ve arka koruyucu kağıtı yavaşça aşağı doğru açarak yüzeye yapıştırın.
  5. Ne kadar dikkat etseniz de elbette hava kabarcıkları kalabilir, bu çok doğaldır. Korkmayın, Kabarcıkları gidermek için folyoyu çizmeden, maket bıçağı veya bir iğne kullanarak sakince folyo üzerindeki kabarcıkları batırın ve giderin.